Przetwory na zimę – przygotowanie, pasteryzacja, przechowywanie

Zima to czas, w którym chętnie sięgamy po różnego rodzaju przetwory. Dżemy, powidła, ogórki, grzybki, sałatki, czy marynaty w chłodne dni przypominają nam o lecie. Są one nie tylko smaczne, ale i zdrowe, dostarczają do organizmu wiele witamin. Trzeba jednak podkreślić, że przetwory kupowane w supermarketach są wytwarzane na liniach produkcyjnych, gdzie nikt nie zastanawia się mocno nad dokładnym wyborem składników i ilości dodanego cukru, czy octu. Własnie dlatego warto przygotować weki samodzielnie. Jest to pracochłonne, ale przynajmniej wiemy, co jemy!

Przetwory na zimę – jak je przygotować?

Przygotowując słoiki na zimę należy przede wszystkim skupić się na wyborze odpowiednich owoców oraz warzyw. Najważniejsze, by były one świeże i dojrzałe. Należy je dokładnie umyć, osuszyć i sprawdzić, czy nie są robaczywe oraz nie mają dziurek po robakach. Powinno się unikać owoców, które były zbierane w słoneczne, upalne dni ze względu na słabe walory smakowe i fakt, że przygotowane z nich przetwory szybciej się zepsują. Jeżeli chodzi o warzywa, nie należy wkładać do weków tych, które zbierano podczas deszczu oraz pryskanych niedawno nawozami.  Istnieje jeszcze kilka zasad, o których należy pamiętać podczas przygotowywania przetworów:

  • Należy unikać robienia weków w gorące dni, ponieważ przygotowane w takich warunkach nie postoją zbyt długo.
  • Cukier nie jest konieczny do przygotowania słodkich przetworów. Co prawda należy go użyć w przypadku malin lub truskawek, jednak w innych przypadkach można użyć naturalnych słodzików lub po prostu przyrządzić kwaśny dżem, który będzie świetnym dodatkiem do mięs.
  • Podobnie jest z octem. Jest on wymaganym dodatkiem do buraków, jednak przy innych warzywach można spokojnie zastąpić go chociażby sokiem z cytryny.
  • Nie wszystkie weki muszą zostać poddane pasteryzacji. W niektórych przypadkach sprawdzą się również inne metody konserwacji.
  • Przed umieszczeniem owoców i warzyw w słoikach, trzeba się upewnić, że zostały one odpowiednio wysterylizowane. Na początku należy je dokładnie wymyć i osuszyć. Następnie, w celu zabicia grzybów trzeba je gotować kilka minut w czystej wodzie o temperaturze 100 stopni lub wstawić na chwilę do piekarnika.
  • Należy również sprawdzić zakrętki, które nie mogą być zardzewiałe i powykręcane.

Przetwory – metody pasteryzacji

Istnieje kilka podstawowych metod konserwacji przetworów. Do najpopularniejszych należy pasteryzacja. Można ją wykonać na kilka sposobów. Najczęściej weki pasteryzuje się na mokro. W tym celu należy doprowadzić wodę w dużym garnku do temperatury wrzenia. Następnie wystarczy umieścić w nim słoiki i gotować na małym ogniu przez 10-15 minut. Ostatnim etapem jest studzenie w temperaturze pokojowej, ustawiając słoiki zakrętkami do dołu. Druga, chętnie wykorzystywana metoda polega na rozgrzaniu piekarnika do 120 stopni i wstawieniu do niego słoików na 30 minut. Po tym czasie należy je wyjąć i ustawić pokrywkami do dołu. Niektórzy pasteryzują weki w zmywarce. Wystarczy ustawić najwyższą temperaturę i włączyć urządzenie. Jest to jednak ryzykowna metoda, bo jeśli któryś z weków wybuchnie, będzie sporo sprzątania.

Przetwory – jak przechowywać?

Gotowe słoiki powinno się przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej w piwnicy. Nie powinno się ich wystawiać na światło słoneczne, by nie uciekły cenne witaminy. Z kolei wysoka temperatura może spowodować psucie się przetworów. Dobrze zachowane weki lekko syczą, kiedy się je otwiera. A te, które się psują mają wybrzuszoną pokrywkę.


JNE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *