Od czego zacząć przygodę z renowacją mebli?

Na strychu można znaleźć wiele wspaniałych rzeczy. Często są tam zgromadzone stare meble, których czasy minęły dawno temu. Wcale nie trzeba ich wyrzucać, ani przeznaczać do prac remontowych itd. Przywrócenie nowego życia starym meblom wcale nie jest takie trudne. Ich renowacją można się zająć w zaciszu własnego mieszkania. Potrzeba tylko trochę czasu i kilka specjalistycznych narzędzi i materiałów. 

Co jest potrzebne do przeprowadzenie renowacji mebli?

Renowacje starych mebli należy rozpocząć od zgromadzenia niezbędnych narzędzi. Z pewnością przyda się papier ścierny, cyklina, opalarka, szlifierka, szpachla, farba do drewna, olej, lakier i wybrane środki chemiczne. W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się starej powłoki.

Jeżeli jest ona w złym stanie, nakładanie na nią nowej powłoki nie ma żadnego sensu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie papieru ściernego. Jest to podstawowe narzędzie, które warto wykorzystać. Sprawdzi się on szczególnie dobrze w przypadku obrabiania drewna olejowego. Innym rozwiązaniem jest cyklina, czyli specjalny skrobak, który posiada specjalne ostrze i drewnianą rączkę. Dzięki cyklinie można usunąć nawet najtwardszy lakier. Kolejną możliwością jest wykorzystanie opalarki. Wizualnie przypomina ona zwyczajną suszarkę. Urządzenie to świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku renowacji mebli z PRLu. Pozwala ona na usunięcie grubej warstwy błyszczącego lakieru, który jest bardzo twardy. Kolejnym przydatnym narzędziem jest szlifierka, która jest niezwykle często wykorzystywana przy obróbce drewna. Umożliwia ona sprawne usuwanie starych, grubych powłok. Szlifierka pozwala na usuwanie starych farb i olejów. W procesie renowacji mebli świetnie sprawdzą się także środki chemiczne. W swoim składzie zawierają one specjalne substancje, które pozwalają na usunięcie bardzo starych i twardych powłok.

Uzupełnianie ubytków i malowanie

Po usunięciu starej warstwy lakierów i farb można przejść do uzupełniania ubytków. W tym celu najlepiej użyć szpachli. Jest to specjalny preparat, który w swoim składzie ma mączkę drzewną, która idealnie zasklepia wszelkie ubytki. Należy ją nakładać specjalną szpachelką, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia i utwardzenia. Następnym krokiem jest delikatna obróbka za pomocą papieru ściernego. Jeżeli meble są wykonane z cienkich płyt drewna pokrytych płytą wiórową, w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się nieregularnych krawędzi, dzięki temu dopasowanie łatwy jest dużo łatwiejsze.

Ostatnim etapem renowacji starych mebli jest ich malowanie. W tym celu można wybrać jeden z trzech produktów. Podstawowym rozwiązaniem jest farba do drewna, dzięki niej można pokryć meble równomierną powłoką, która całkowicie zasłania strukturę drewna. Innym środkiem jest lakier, zapewnia on drewnu ochronną powłokę, która zabezpiecza je przed wilgocią. Meble można także pokryć olejem. Wnika on do głębszych warstw drewna i je impregnuje. Pozwala to na ochronę drewna i podkreślenie jego naturalnego wyglądu.

AKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *