Dylematy motoryzacyjne: crossover czy SUV? Czym się kierować przy wyborze takiego auta?

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się SUV-y oraz crossovery wyróżniające się wysokim komfortem oraz bezpieczeństwem użytkowania.Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z różnic, które występują pomiędzy tymi dwoma typami samochodów i nie jest to tylko i wyłącznie gabaryty nadwozi. Wbrew pozorom, samochody te są skonstruowane na bazie zupełnie innych konstrukcji, które różnią się od siebie cechami oraz parametrami.

Czym jest crossover?

Tego rodzaju pojazdy posiadają cechy aut z kilku segmentów. Są to głównie auta miejskie z dużym prześwitem. Jeżeli chodzi o nazwę, określenie „crossover” wzięło się od japońskich samochodów typu Nissan Juke lub niemieckich BMW X6, które charakteryzowały się specyficznym profilem nadwozia. Zwiększenie popularności tego rodzaju modeli doprowadziło do wyodrębnienia osobnej nazwy. Początki nazwy „crossover” sięgają początków XXI wieku. Crossovery zapewniają wygodę w trakcie jazdy oraz odznaczają się wyjątkowym wyglądem. Podczas wyboru odpowiedniego modelu dla siebie, warto zwrócić uwagę na rodzaj napędu samochodu. Dobrym wyborem są opcje czteronapędowe, które cechuje przygotowanie do jazdy w trudniejszych warunkach miejskich. Dzięki temu podczas jazdy nie będzie przeszkodą wyższy krawężnik czy też drogi średniej jakości na uboczu miasta. Crossovery nie nadają się jednak do jazdy terenowej.

Co należy wiedzieć u SUV-ach?

SUV to pojazd łączący w sobie cechy samochodu osobowego, terenowego oraz sportowego. Charakteryzuje go komfort użytkowania oraz przestronność, mocny silnik, napęd na cztery koła oraz wysokie zawieszenie. Co więcej, dzięki odpowiedniemu połączeniu cech samochodu osobowego oraz terenowego SUV zapewnia użytkownikowi maksymalny poziom praktyczności oraz bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy w terenie, jak i w mieście. Warto wiedzieć, że w porównaniu z crossoverami SUV-y są znacznie większe oraz cięższe, a także posiadają większą przestrzeń bagażową. Jeżeli chodzi o nazwę, określenie „SUV” pochodzi z USA, gdzie tak nazywa się luksusowe terenówki.

SUV czy crossover – czym kierować się przy wyborze samochodu?

Wybierając samochód dla siebie warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie kryteria i cechy pojazdu są dla nas istotne. Jeżeli chcemy, aby nasz samochód był masywny oraz duży, posiadał przestronne wnętrze, a także aby zapewniał najwyższy komfort jazdy nawet w trudnych terenowych warunkach, warto zwrócić uwagę na SUV-y. Ze względu na zawieszenie z napędem na wszystkie koła taki samochód bez problemu radzi sobie także z jazdą w terenie. Crossovery natomiast to samochody doskonałe dla osób poszukujących pojazdu generującego bardzo dobre osiągi, są także wyjątkowo atrakcyjne stylistycznie i charakteryzują się funkcjonalnością. Wiele z modeli crossoverów dostępnych na rynku posiada wiele specjalnych czujników, które zapewniają maksymalną wygodę oraz bezpieczeństwo podczas jazdy w mieście – dzięki nim parkowanie czy cofanie nie jest żadnym problemem, nawet pomimo dość dużych gabarytów samochodu.

EMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *