Leonberger – charakterystyka rasy

Leonbergery to rasa psa, która idealnie sprawdzi się u osób, które poszukują psa pasterskiego, jednak idealnie sprawdzi się jako domowy towarzysz. Z wyglądu przypomina groźnego dużego psa. Natomiast pozory bardzo mylą, ponieważ rasa ta charakteryzuje się przywiązaniem do rodziny i uwielbia jej towarzystwo. Rasa ta jest bardzo cierpliwa, więc przy dzieciach także się sprawdzi. Dodatkowo szybko się uczy, gdyż jest bardzo inteligentną rasą psa. Jeśli jesteś ciekaw co Leonbergery mają do zaoferowania, zapraszam do artykułu!

Leonberger – umaszczenie oraz sierść

Jak możemy wyczytać w opisie rasy Leonbergery posiadają dość długą sierść, która bardzo dobrze przylega do ciała. Dodatkowo posiada on bardzo gęsty podszerstek, jeśli chodzi o włosy okrywowe to są one proste. Natomiast wzorzec pozwala na lekkie falowanie włosa. Natomiast jeśli chodzi o umaszczenie to jedyne dopuszczalne są:

  • kolor rudy
  • kolor rudobrązowy
  • kolor lwi żółty

Oprócz tego dopuszczalny jest także umaszczenie piaskowe, jednak nie jest ono zbyt pożądane na wystawach. Dodatkowo cechą wyróżniającą tę rasę jest czarna maska na pysku.

Leonberger – cechy charakteru

Bardzo często jest tak, że rasy tej wielkości mają bardzo trudny charakter i ciężko jest je okiełznać. Natomiast Leonberger jest wyjątkiem, gdyż pomimo swej postury jest łagodnym psem o bardzo przyjacielskim usposobieniu. Dodatkowo potrafi się bardzo mocno przywiązać do człowieka i potrafi iść za właścicielem krok w krok. Gdy mówimy o temperamencie tej rasy to jest on bardziej umiarkowany niż agresywny. Tak naprawdę wszystko zależy od wychowania i tego jak będziemy się tym psem zajmować. 

Leonberger – wielki pies o łagodnym usposobieniu 

Na pierwszy rzut oka, Leonbergery wydają się groźnymi wielkimi psami, przez co budzą respekt u osób przechodzących obok. Jednak psy te, mimo że są duże to są bardzo łagodne, a ich charakter jest zrównoważony. Należy pamiętać, że jeśli poczuje zagrożenie potrafi obronić dom czy rodzinę, jeśli będzie trzeba. Na szczęście znajomi i dalsza rodzina nie ma się czym martwić, ponieważ psy te bardzo szybko łapią kontakt z osobami, które są akceptowane przez członków rodziny. Niestety przez to, że rasa ta bardzo szybko przywiązuje się do człowieka to potrzebuje ciągłego kontaktu. Psy tej rasy nienawidzą samotności i bardzo źle ją znoszą, nie wolno psów tej rasy puszczać samych po lesie, ponieważ może obudzić się w nich instynkt myśliwski i pogna za innym zwierzakiem.

Leonberger – choroby i schorzenia

Rasa ta nie jest jakoś mocno obciążona chorobami genetycznymi jednak przez swoją wielką posturę i umięśnione ciało, jest ona narażona na schorzenia, które dotykają układ kostny. Do najczęstszych schorzeń należy dysplazja stawów biodrowych, jak i łokciowych, a w gorszym wypadku może zostać zdiagnozowany skręt żołądka. Dlatego ważne jest, by przy szukaniu hodowli zawsze pytać o to, czy rodzice przyszłego szczeniaka miały robione badania. Oprócz tego psy te mogą cierpieć na osteochondrozę, jak i zapalenie kości, choroby te pojawiają się w bardzo wczesnym wieku psa i mają związek zza szybkim wzrostem tej rasy. Dlatego, jeśli chcemy z nim ćwiczyć bardziej intensywnie to zaleca się to robić dopiero po skończeniu roku psa. Leonbergery niestety nie są psami, które długo, żyją, ponieważ średnia ich wieku to 9 lat. Zdarzają się wyjątki gdzie pies dożywa do 12 -13 lat.

Leonberger – żywienie 

Psy te posiadają bardzo duży apetyt, jednocześnie nadwaga w ich przypadku doprowadzić może do bardzo niebezpiecznych chorób. Karmy powinny być jak najlepszej jakości bez zbóż oraz węglowodanów. Warto jest zastosować dietę BARF, jeżeli nie masz na to czasu można psu gotować jedzenie, warto wtedy wprowadzić odpowiednią suplementację. Dietę dopasowujemy do poziomu aktywności psa. Niestety pies ten jest bardzo drogi w utrzymaniu.

Leonberger- jak pielęgnować sierść?

Przez to, że rasa ta posiada bardzo długą i gęstą sierść, pies ten potrzebuje sporej ilości poświęconego czasu na pielęgnację. W okresie linienia traci on sporą ilość sierści, dlatego wymagane jest bardzo częste czesanie, a także czyszczenie futra z zabrudzeń od razu po powrocie ze spaceru.

PWI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *