Mroczne podcasty

Interesują Cię mroczne historie? Zastanawiasz się co działo się w życiu ofiar zbrodni? A może nurtują Cię niewyjaśnione sprawy sprzed lat? Sprawdź, kto najciekawiej opowiada w podcastach o kryminalnych historiach!

Wzrost liczby twórców internetowych jest widoczny już wszędzie, również wśród podcastów. Bez trudno można odnaleźć coś wpasowującego się w swoje zainteresowania – dietetyka, psychologia, medytacje czy może … niewyjaśnione zbrodnie. Gatunek nazywany true crime cieszy się coraz większą liczbą odtworzeń. Czy słuchanie z zapałem historii porwań czy brutalnych morderstw podczas krojenia warzyw do obiadu lub sprzątania jest czymś niepokojącym? Absolutnie nie, co więcej nie jest wbrew pozorom niczym nowym, po prostu zmieniła się forma przekazu. W latach 90 Polacy licznie zasiadali przed telewizorami aby śledzić historie transmitowane w programach typu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Lubimy historie oparte na faktach, zwłaszcza jeśli dotyczą znanych nam okolic lub co więcej, osób. Kogo chętnie słuchają Polacy? Przeczytaj, czyj głos warto włączyć w swoim telefonie. 

Opowiadane historie – kogo warto słuchać? 

„Piąte: nie zabijaj”

W czołówce polskich podcastów kryminalnych znajduje się profil o nazwie Piąte: nie zabijaj. Jego autorka, Justyna Mazur, koncentruje się głównie na sprawach z Polski, opisując dokładnie profil sprawcy, ofiary oraz ich życie. Dociera do dalekiej przeszłości, starając się Wśród jej nagrań pojawiają się też wywiady z osobami powiązanymi z omawianymi sprawami (przyjaciele, dziennikarze zaangażowani przed laty w poszukiwania). 

Kryminatorium

Historie w tym przypadku opowiada męski głos. Autor Kryminatorium, Marcin Myszka ma na swoim koncie także książki, ale to właśnie podcast jest źródłem jego rozpoznawalności w kategorii true crime. Odcinki pojawiają się regularnie co tydzień, co z pewnością cieszy stałych słuchaczy. 

Kryminalna Skandynawia

Podcast prowadzony przez Monikę, Polkę od lat mieszkającą w Sztokholmie. Jak sama nazwa wskazuje, historie dotyczą zbrodni dokonanych w krajach Skandynawskich. Słuchając tych historii warto sprawdzać jednocześnie Instagrama prowadzonego przez autorkę, ponieważ to właśnie tam są umieszczane zdjęcia z rozpraw sądowych, miejsca wydarzeń czy fragmenty gazet z opisem sprawy. 

Morderstwo (nie)doskonałe

Tomasz Ławnicki, autor podcastu opowiada sprawy sprzed lat, które budziły w kraju największe emocje. Do odcinków zapraszani są różni goście. Autor korzysta z wiedzy i pamięci osób związanych z samą sprawą – policjantów, członków rodzin –
a także osób zawodowo pracujących przy rozwiązywaniu podobnych spraw. 

Gdzie słuchać podcastów?

Jeśli znajdziemy już swoich ulubionych twórców, chcemy cieszyć się udostępnianymi materiałami na bieżąco. Z pomocą przychodzą aplikacje na telefon, przez co możemy ich słuchać w dowolnym momencie – w samochodzie, podczas uprawiania sportu czy jadąc tramwajem do pracy. Najpopularniejszym wyborem jest aktualnie Spotify, gdzie oprócz łatwego wyszukiwania interesujących tematów, aplikacja sama podsuwa innych twórców o podobnej treści. Co jest niewątpliwą zaletą, podcasty nie zawierają reklam i są dostępne offline po wcześniejszym pobraniu materiału. Świetnie sprawdzą się np podczas długiego lotu samolotem. Aplikacją o podobnej strukturze jest Pocket Casts. Ciekawą opcją jest też Lecton, ktory oprócz podcastów oferuje możliwość odsłuchiwania popularnych programów telewizyjnych. Wielu twórców korzysta także z YouTuba, gdzie oprócz słuchania często udostępniane są zdjęcia związane ze sprawą, fragmenty dawnych materiałów lub pokazywane dowody. 

Jaką korzyść może przynieść słuchanie podcastów kryminalnych? 

Każda opowiadana historia, bez względu na jej autora, ma pewne wspólne elementy. Na zakończenie zawsze pada zachęta, aby podzielić się z policja informacjami, które się posiada a mogą pomóc w omawianej sprawie. Często po latach ludzie dowiadują się nowych faktów, lub usłyszą coś co może okazać się przydatne. Druga kwestia, to zwracanie uwagi na bezpieczeństwo. Nierzadko słyszymy o sprawach, które nie miałyby miejsca, gdyby tylko człowiek zareagował inaczej czy zwrócił uwagę na to co dzieje się obok niego. 

ETO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *