Książki post apo – polskie ciekawostki oraz klasyka

Post apo to skrót od gatunku literackiego postapokalipsy, który obejmuje różne podgatunki literackie, takie jak science fiction, fantasy, horror, thriller. Wszystkie te podgatunki mogą opowiadać historie o postapokaliptycznym świecie, w którym cywilizacja upadła, społeczeństwo się rozpadło, a ludzie muszą przystosować się do nowych, często ekstremalnych warunków, aby przetrwać. W takim świecie bohaterowie często muszą zmagać się z brakiem jedzenia, wody, medykamentów, a także walką z innymi ludźmi lub istotami zmutowanymi wskutek katastrofy. Jednak jakie książki tego gatunku są najlepsze oraz o czym opowiadają? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Ciekawostka: polskie książki z gatunku fantastyki postapokaliptycznej


By znaleźć dobrą książkę, nie musimy sięgać po zagraniczne tytuły. Oto kilka polskich książek w tematyce postapokaliptycznej, które warto przeczytać:

„Głowa Kasandry” to książka autorstwa Marka Baranieckiego, która opowiada historię pewnego naukowca, który po zagładzie cywilizacji ludzkiej stara się przetrwać w postapokaliptycznym świecie.

Akcja książki toczy się w Polsce, gdzie główny bohater o imieniu Teodor szuka niedobitków po zagładzie nuklearnej, jego główna misja koncentruje się wokół znalezienia tajemniczej ,,Głowy Kasandry” która zdolna jest zniszczyć pozostałe życie na Ziemi.

Książka jest bardzo ciekawie napisana, a akcja zaskakuje czytelnika co jakiś czas. Autor ukazuje postapokaliptyczny świat w sposób bardzo realistyczny i wiarygodny, co czyni tę książkę jeszcze bardziej interesującą. Bohaterowie są dobrze wykreowani i zapadają w pamięć, a ich losy wciągają czytelnika, nie pozwalając mu na oderwanie się od lektury.

„Wszystko się stało” to debiutancka powieść Joanny Muchy, która opowiada historię urzędniczki, która w czasach apokalipsy stara się przetrwać, a swoje zapiski notuje w dzienniku.


Główną bohaterką jest Anna, która jako jedna z nielicznych zachowała świadomość. Ludzie poddawani pierwotnym instynktom tracą możliwość racjonalnego myślenia oraz funkcjonowania. Bohaterka ukrywa się wraz ze swoją przyjaciółką Teresą. Książka pisana jest w formie pamiętnika, przez co przyjemnie się ją czyta. Język, w jakim napisane jest dzieło, jest bardzo klarowny i przyjemny, co sprawia, że czytelnik chętnie pochłania kolejne strony. Bohaterowie są dobrze wykreowani, historia porusza i angażuje emocjonalnie.
Podsumowując, „Wszystko się stało” to dość interesujący debiut literacki, który pokazuje, że autorka ma talent do pisania i potrafi przyciągnąć uwagę czytelnika, mimo niepochlebnych opinii na temat zakończenia.

Jedna z najlepszych zagranicznych książek w klimacie postapoOczywiście zagraniczne dzieła cieszą się większą popularnością, niż te z naszego podwórka dlatego idealnie sprawdzą się dla niezaznajomionych z tematem. Poniżej jedna z najlepszych zagranicznych pozycji:

„Metro 2033” to powieść autorstwa rosyjskiego pisarza Dimitrija Głuchowskiego, która opowiada historię Artyoma, mieszkańca Moskwy, który przetrwał apokalipsę nuklearną i musi teraz walczyć o przetrwanie w podziemnym metrze.
Akcja książki rozgrywa się w Moskwie, w której ludzie po zniszczeniu powierzchni miasta przez wojnę nuklearną musieli przenieść się do podziemi, czyli do systemu metra. Artyom mieszka na stacji WDNCh, gdzie dochodzi do tajemniczych zjawisk i ataków ze strony zmutowanych istot.
Książka w bardzo sugestywny sposób ukazuje postapokaliptyczny świat, w którym ludzie muszą walczyć o przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach. Autor opisuje wyjątkowo szczegółowo wygląd i funkcjonowanie metra, tworząc tym samym bardzo realistyczny obraz podziemnego świata.
„Metro 2033” to nie tylko historia przetrwania, ale również opowieść o ludzkich wartościach, wierze i nadziei. Książka zmusza do refleksji nad naturą człowieka, jego postawami, a także wpływem technologii na nasze życie.

Podsumowując, literatura postapokaliptyczna cieszy się ogromną popularnością, nie tylko ze względu na abstrakcyjną tematykę, lecz przede wszystkim ze względu na emocjonalne i angażujące historie, które nie tylko pozwalają czytelnikom na ucieczkę od codziennej rzeczywistości, ale również skłaniają do refleksji nad wartościami i postawami, które są niezbędne do przetrwania. Jeśli nie wiesz, od jakiej książki zacząć powinieneś rozważyć powyższe propozycje.

DGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *