Grzane wino niejedno ma oblicze – różne, ciekawe informacje, dotyczące przyrządzania jesienno-zimowego trunku

Jesienno-zimowa aura i niskie temperatury to idealny czas na wieczory przy rozgrzewającym grzańcu. Picie granego wina nie tylko rozgrzewa ale i przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści prozdrowotnych. Odpowiednio doprawiony napój ucieszy podniebienie każdego konesera trunków ale i osoby, które na co dzień nie piją napoi wysokoprocentowych. Jego zalety doceniali już nasi przodkowie w średniowieczu, którzy raczyli się grzańcem nie tylko dla zdrowia ale i podczas zimowych bali, polowań i kuligów.

Grzaniec dla zdrowia i urody

Popularyzatorem tego napoju w Polsce był średniowieczny lekarz i zielnik Marcin z Urzędowa, który zalecał swoim pacjentom picie grzańca dla wzmocnienia organizmu.  Również współczesna medycyna docenia jego prozdrowotne właściwości. Grzane wino nie tylko odpręża, poprawia nastrój  i działa jak antydepresant. Grzane wino z dodatkiem naturalnego antybiotyku jakim jest miód, świetnie radzi sobie z przeziębieniem. Dodatkowo takie połączenie bardzo dobrze wpływa na przemianę materii i pozwala uniknąć zaparć. Grzaniec z dodatkiem cynamonu działa rozluźniająco na mięśnie i pomaga zasnąć nawet po najbardziej stresującym dniu. Jeśli zaś do swojego napoju dodamy kardamon możemy ulżyć trapiącym nas wymiotom i nudnościom. Kolejne prozdrowotne właściwości grzaniem zawdzięcza zawartości alkoholu, którym zazwyczaj jest czerwone wino. Zawarte w nim antyoksydanty bardzo korzystnie wpływają na nasz układ krwionośny, obniżają poziom złego cholesterolu oraz spowalniają proces starzenia się komórek. Co ciekawe grzaniec korzystnie wpływa na nasze kontakty z innymi poprzez niwelowanie nieprzyjemnego zapachu z ust.

Przepisy na grzane wino

Najpopularniejszym alkoholem używanym do produkcji grzańca jest czerwone wino. Nie ma tu zasady co do rodzaju wina. Może być ono wytrawne, półwytrawne a nawet słodkie, wszystko zależy od preferencji pijącego. Najważniejszą zasadą, którą należy kierować się sporządzając grzaniec jest ostrożne podgrzewanie wina, tak aby go nie zagotować. Zbyt wysoka temperatura zabije nie tylko smak napoju ale i jego cenne właściwości. Dodatki jakich użyjemy zależą od naszych upodobań oraz przepisu, którym się kierujemy. Oto kilka z nich.

Grzaniec z miodem

  • 750 ml wytrawnego czerwonego wina
  • 170 g płynnego miodu naturalnego
  • 5 pomarańczy
  • Pół łyżeczki cynamonu
  • 2 gwiazdki anyżu

Pomarańcze należy dokładnie umyć, skórkę zetrzeć na tarce, a sok wycisnąć. Do garnka wlewamy miód dodajemy resztę składników poza winem i gotujemy około 2 minuty. Następnie wlewamy alkohol i podgrzewamy kilka minut.

Grzaniec z cynamonem

  • 500 ml czerwonego wina
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka cukru wanilinowego
  • Łyżeczka mielonego cynamonu lub 1 laska
  • 3 plasterki pomarańczy

Wszystkie składniki włożyć do garnka i zalać winem. Podgrzewać kilka minut ciągle mieszając.

Grzane wino jest świetnym napojem na długie jesienne i zimowe wieczory. Pity z rozwagą i w odpowiednich ilościach może być doskonałym elementem wieczornego rytuału, który nie tylko wyciszy ale i wspomoże nasze zdrowie.

MKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *