Szybkie, skuteczne metody na bolesne oparzenia. Co warto szybko zastosować?

Każdemu z nas może się przytrafić oparzenie. W przypadku poparzeń I i II stopnia istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na złagodzenie ran. Niestety w przypadku poważniejszych oparzeń, będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy specjalistów. Jakie są więc domowe sposoby na oparzenia? Oto kilka z nich.

Stosowanie aloesu

Najpopularniejszych sposobem na złagodzenie skutków poparzenia jest zastosowanie aloesu. Kosmetyki lub soki z liści tej rośliny pomogą szybko uśmierzyć ból, ale także pomogą w szybszej regeneracji naskórka. Aloes posiada liczne zbawienne właściwości, do których zaliczyć należy także właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Poprzez dodanie Aloesu do opatrunku przyśpieszymy regenerację oparzonego miejsca. Tak stworzony opatrunek należy trzymać na ranie przez około dwie godziny. Cały zabieg można powtarzać wielokrotnie.

Zimna woda

Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na szybkie uśmierzenie bólu wywołanego oparzeniem jest skorzystanie z zimnego okładu. Możemy również zastosować metodą szybszą jaką jest włożenie oparzonego miejsca pod strumień zimnej wody. Niska temperatura powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych i nerwów, przez co opuchlizna stanie się mniejsza i nie będzie się rozprzestrzeniać. W przypadku naprawdę silnych oparzeń można również stosować kostki lodu. Przykładamy w tym wypadku lód do oparzonego miejsca i czekamy kilka minut aż opatrunek zacznie działać.

Zioła

Poprzez przyłożenie na poparzone miejsce saszetki zaparzonych ziół, będziemy w stanie znacząco poprawić kondycję poparzonej skóry. Do ziół, które pomogą w znacznym stopniu zaliczyć możemy:

  • Nagietek
  • Rumianek
  • Dziurawiec
  • Czarny bez

Wszystkie z wymienionych ziół posiadają właściwości przeciwzapalne ale także przeciwbakteryjne. Po wykonaniu naparu, możemy przykładać torebki ziół do kilku razy dziennie w celu zmniejszenia oparzenia.

Ogórek i kefir

Z powszechnych sposobów wymienić należy tutaj zastosowanie ogórka, którego plasterki kładziemy na poparzone miejsce. Poprzez dużą zawartość witaminy C warzywo to doskonale sprawdza się jako opatrunek w pierwszych momentach bezpośrednio po oparzeniu. Dodatkowo odżywi on i zregeneruje podrażniony naskórek.

Innym znanym sposobem jest zastosowanie zimnego kefiru. Jest to metoda szczególnie skuteczna w przypadku oparzeń promieniami słonecznymi. Nie oznacza to jednak, że metoda ta nie jest skuteczna przy zwykłych oparzeniach. Rozlanie zimnego kefiru na poparzone miejsce przyniesie nam natychmiastową ulgę, oraz przyśpieszy gojenie się ran.

Czego nie robić przy oparzeniach

W okresie bezpośrednio po oparzeniu nie jest wskazane wykonywanie kilku czynności. Oparzone miejsca powinny być osłonięte przed słońcem przynajmniej przez okres 14 dni od zagojenia się ran. Innym czynnikiem mogącym mieć negatywny wpływ na regenerację naskórka są gorące kąpiele. Unikajmy ich, by skóra mogła w spokoju się regenerować. Zrezygnujmy również z kosmetyków o podwyższonym pH, ponieważ  może podrażniać wrażliwy naskórek.

MŚW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *