Grzyby w kuchni – w jakich potrawach można je wykorzystać?

Grzyby to tradycyjny składnik polskiej kuchni, nawiązującej do tradycji staropolskich. Polacy od wieków kochali grzyby i nadal chętnie wykorzystują je w wielu potrawach. Świetnie smakują pod różnymi postaciami – zarówno zajmując w daniu dominującą rolę, jak i pełniąc funkcję dodatków. Popularnością cieszą się nie tylko pieczarki, które można kupić w każdym sklepie – doceniamy również szlachetne gatunki, które rosną w polskich lasach i co ważne – można je zbierać samodzielnie.

Grzyby – w jakich potrawach je znajdziemy?

Grzyby mają wszechstronne zastosowanie. Doceniamy ich walory smakowe, niezwykły aromat przypominający zapach jesiennego lasu. Najlepiej smakują jeszcze świeże, jednak można je przetwarzać – w kuchni doskonale sprawdzają się grzyby suszone, mrożone czy marynowane. Warto sprawdzić, do jakich dań można je dodawać.

Zupy – jednym z zastosowań grzybów świeżych, mrożonych i suszonych są zupy. Pyszna jest prawdziwa grzybowa zupa z borowików lub mieszanych gatunków z dodatkiem łazanek. Grzyby mogą być również dodatkiem do zupy jarzynowej, zalewajki czy krupniku, ponieważ świetnie podkreślają smak prostych, tradycyjnych zup.

Sosy – sos grzybowy to dodatek do dań, który można łączyć z mięsem pieczeniowym, makaronem, plackami ziemniaczanymi, kluskami śląskimi czy ziemniakami.

Makarony – grzyby znajdują zastosowanie w makaronowych zapiekankach oraz w tradycyjnej włoskiej paście. Można dodawać je do spaghetti, penne czy pappardelle. Makarony mogą spoczywać w sosie pieczarkowym, pomidorowym lub w oliwie z dodatkiem czosnku i świeżej pietruszki – w każdej opcji smakują wyśmienicie.

Grzyby smażone – do smażenia nadaje się wiele gatunków grzybów – czubajki kanie, koźlarze, borowiki, pieczarki czy boczniaki. Smaży się je na rozgrzanym oleju, wcześniej otaczając panierką z mąki, jajka i bułki tartej lub po prostu na maśle.

Tradycyjne dania kuchni polskiej – kolejnym zastosowaniem grzybów są dania, które w kuchni polskiej znane są od wieków. Należą do nich wszelkiego rodzaju pasztety, do których poleca się dodawać borowiki, a także pierogi, uszka czy tradycyjny barszcz wigilijny. Są to dania stale obecne w naszej kuchni, do których przygotowywania chętnie wracamy.

Pieczarki czy grzyby leśne?

Grzyby leśne mają niepowtarzalne walory smakowe, które są nie do zastąpienia. Nie każdy ma jednak dostęp do grzybów świeżych czy suszonych. Najlepiej smakują zebrane i ususzone samodzielnie, jednak grzyby leśne można również kupować. Chyba jedynym ich minusem jest wysoka cena. Alternatywą dla grzybów leśnych są pieczarki, których uprawa nie przysparza problemu, dlatego kilogram tych grzybów można kupić za kilka złotych. Mogą zastąpić grzyby leśne, chociaż nie mają tak intensywnego smaku i aromatu.

Grzyby w polskiej kuchni

Grzyby są doceniane i znajdują szerokie zastosowanie w kuchni polskiej. Nie ma osoby, która nie spróbowała któregoś z gatunków, jednak należy je przygotowywać w odpowiedni sposób, co często wymaga doświadczenia. Grzyby można lubić lub nie, jednak trzeba przyznać, że zajmują istotne miejsce w polskiej kuchni, a w szczególności, jeśli chodzi o dania tradycyjne.

ASU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *