Które produkty spożywcze warto kisić i jak to zrobić?

Kiszenie, nazywane również kwaszeniem, w bardzo dużym uproszczeniu polega na tworzeniu się kwasu mlekowego, który konserwuje produkt. Proces wyzwalają bakterie mlekowe, fermentujące cukier ze skórki warzywa lub owocu, na wyżej wspomniany kwas. Uwzględniając w składzie potrawy kiszonkę, można liczyć na jej zdrowotne właściwości. Należy wśród nich wymienić dostarczanie organizmowi cennych witamin, składników mineralnych oraz błonnika, cenionego w zachowaniu właściwej masy ciała.

Inspiracje na domowe kiszonki

Nawet osoba nie mająca pojęcia o procesie wytwarzania kiszonek, może bez problemu się zorientować, że najczęściej kisi się warzywa. Klasykiem polskiej kuchni są ogórki kiszone, które są zdrowe i często goszczą na stołach. Lecz to nie jedyne warzywo, które, mimo działalności bakterii mlekowych, nie traci walorów smakowych, a wręcz przeciwnie, zyskuje w oczach spożywającego. Często kisi się marchew, kalafior, cukinię, a nawet miękkie, delikatne warzywa takie jak pomidory. Z grupy najbardziej popularnych owoców, do kiszenia nadają się jabłka, gruszki i śliwki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać w tym celu również cytrusy, czy winogrona. Osoby, mające dostęp do dobrych jakościowo i przede wszystkim bezpiecznych grzybów, mogą pokusić się także o przygotowanie z nich kiszonek. Do tego celu idealnie nadadzą się rydze, boczniaki, kanie, czy chociażby popularne, ogólnodostępne pieczarki.

Sposób przygotowania domowych kiszonek

Zamiana świeżych warzyw, owoców i grzybów na aromatyczną kiszonkę nie jest niczym trudnym, ani czasochłonnym. Większości produktów warzywnych nie trzeba obierać, ani przygotowywać w żaden sposób, poza myciem i ewentualnym cięciem. Wszystko zależy tutaj to od upodobań. Podobnie sprawa wygląda z grzybami, lecz zawsze należy usunąć nieczystości. Wyjątkiem jest marchew lub buraki, tutaj konieczne jest dokładne oskrobanie. Nikt nie będzie miał wątpliwości w przypadku delikatnych owoców, jak winogrona czy maliny – należy je tylko delikatnie umyć. Do wykonania produktu kiszonego jest potrzebne odpowiednie szkło. W tym celu zazwyczaj używa się specjalnego słoika lub naczynia kamionkowego. Wystarczy umieścić w nim produkt wraz z dodatkami, nadającymi smak. Do warzyw i grzybów najczęściej stosuje się koper włoski, ziele angielskie, czosnek lub gorczycę. Słodkie owoce doprawia się goździkami i miodem. Po zalaniu takiej mieszanki solanką, należy pozostawić ją w ciepłym miejscu, aby bakterie pracowały. Już po tygodniu można cieszyć się pyszną kiszonką, lecz wskazane jest odczekanie co najmniej miesiąca.

Właściwości zdrowotne kiszonych potraw

W produktach przygotowanych metodą fermentacji mlekowej znajduje się cały pakiet witamin i składników mineralnych. Zawierają wapń, magnez, potas i mnóstwo błonnika. Dlatego szczególnie polecane są osobom pragnącym zadbać o swoją figurę. Powodują sytość i przyspieszają metabolizm, a przy tym są niskokaloryczne. Przy regularnym spożyciu kiszonek można zauważyć również wzmocnienie włosów i paznokci oraz poprawę stanu skóry.

Wszystkie omówione rodzaje produktów i sposoby na ich kieszenie są bezpiecznymi, prostymi rozwiązaniami na dostarczenie swojemu organizmowi niezbędnych witamin i składników. Ponadto kiszonki stanowią ciekawy dodatek do tworzenia niebanalnych potraw, które zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy.

MBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *