Zespół niespokojnych nóg – jak to naprawdę z nim jest? Fakty i mity

Zespół niespokojnych nóg (RLS) to schorzenie o podłożu neurologicznym. Objawia się przede wszystkim poprzez nieprzyjemne odczucia w kończynach dolnych, najczęściej podczas siedzenia czy leżenia. Te odczucia to między innymi nieprzyjemne mrowienie, drętwienie czy cierpnięcie nóg. Takie wrażenie czuciowe najczęściej powodują nieodpartą potrzebę poruszania nogami, stąd nazwa tego schorzenia. Objawy najczęściej nasilają się późnym wieczorem lub nocą podczas snu.

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg

Choroba dotyka około 5% populacji a ryzyko pojawienia się choroby rośnie wraz z wiekiem. Udowodniono, że duża część przypadków wystąpienia choroby powiązana jest z występowaniem innych chorób, stąd często sposobem walki lub zapobiegania RLS jest leczenie właśnie chorób pobocznych. Choroba ma jednak podłoże czysto neurologiczne a u połowy przypadków nie można jednoznacznie określić przyczyny. Ustalono jednak, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby chorujące na takie schorzenia, jak niedokrwistość, przewlekła niewydolność nerek oraz osoby przyjmujące leki neurologiczne oraz kobiety w ciąży. Ryzyko wystąpienia choroby mogą nasilać również czynniki związane ze stylem życia, na przykład nadużywanie alkoholu, nikotyny czy kofeiny oraz przewlekły stres czy siedzący tryb życia.

Fakty i mity na temat RLS

Na temat Zespołu Niespokojnych Nóg krąży wiele mitów, które są niczym nie popartymi teoriami. Jakie są fakty i mity na temat RLS?

  •  Chroniczne zmęczenie to jeden ze skutków schorzenia – FAKT! 

Ponieważ choroba objawia się głównie w nocy, często chorzy mają duże problemy ze snem. W konsekwencji nie wysypiają się i popadają w zaburzenia snu, co objawia się ciągłym zmęczeniem.

  •  Suplementy pomagają zwalczyć chorobę niespokojnych nóg – MIT!

Pomimo zapewnień producentów i profesjonalnych reklam z udziałem lekarzy, opinia neurologów brzmi jednoznacznie. Specjaliści twierdzą, że żadne suplementy diety nie są w stanie wyleczyć choroby ani pozbyć się            w stu procentach jej objawów.

  •  Niedobór żelaza może nasilać objawy RLS? – FAKT!

Przy każdym rozpoznaniu choroby niespokojnych nóg należy zbadać poziom żelaza i innych elektrolitów a w przypadku niedoboru należy natychmiast rozpocząć suplementację.

Jak leczyć zespół niespokojnych nóg?

Całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe, jednak można mocno zredukować jej objawy. Pacjenci powinny przyjmować suplementy diety z wysoką zawartością żelaza, magnezu oraz witamin z grupy B i C. Oprócz tego około połowa chorych wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego, czyli leków dopaminergicznych. W wyjątkowych przypadkach stosuje się również niektóre leki przeciwpadaczkowe lub małe dawki leków opioidowych. Niestety leki stosowane w tym schorzeniu często powodują szereg niepożądanych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia nastroju, lęki, wysokie pobudzenie czy zaburzenia rytmu serca. W skrajnych przypadkach zaburzenia psychotyczne czy nie panowanie nad popędami. Dlatego leczenie farmakologiczne wdrażane jest bardzo ostrożnie i tylko w uzasadnionych przypadkach.


KFL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *