Najciekawsze książki o zarazach, które warto przeczytać właśnie teraz!

W związku z panującą obecnie epidemią, problematyka tajemniczych chorób i groźnych zaraz jest nam bliższa niż kiedykolwiek wcześniej. Czekające nas jesienne i zimowe, długie wieczory to idealny czas na nadrobienie książkowych zaległości. Książki dotykające tematu epidemii nie tylko mogą być sposobem, by oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości, ale także cennym źródłem informacji na temat ludzkich zachowań w obliczu choroby. Po jakie pozycje warto sięgnąć w tym wyjątkowym okresie?

„Dżuma” Albert Camus

„Dżuma” to absolutny klasyk, jeśli chodzi o książki związane z tematyką groźnych epidemii i zaraz. Wielu z nas mogło czytać ją w młodości, ponieważ „Dżuma” figuruje na liście lektur szkolnych. Jednak nawet jeśli już kiedyś mieliśmy styczność z tą pozycją, warto sięgnąć po nią ponownie, zwłaszcza teraz. Nie bez przyczyny ta wydana w 1947 roku książka francuskiego pisarza w ostatnich miesiącach stała się prawdziwym bestsellerem. Camus w prosty, lecz dosadny sposób opisuje różne postawy ludzkie wobec choroby. Akcja powieści rozgrywa się w algierskim mieści Oran, które zostało nawiedzone przez epidemię dżumy. Głównym bohaterem jest lekarz Bernard Rieux, który stara się nieść pomoc ludziom dotkniętym przez chorobę, a jednocześnie próbuje zrozumieć sens wydarzeń rozgrywających się na jego oczach. Autorowi udało się stworzyć interesujące studium psychologiczne postaw, które ludzie przyjmują w obliczu tragedii. Być może czytając „Dżumę” odnajdziemy siebie w którejś z ukazanych postaci?

„Miasto ślepców” Jose Samarago

Pozycja ma już 25 lat, jednak obecnie jest chyba bardziej aktualna niż kiedykolwiek wcześniej. Fikcyjne miasto nawiedza tajemnicza epidemia ślepoty, która w krótkim czasie pozbawia wzroku znaczną część mieszkańców. Władze decydują się poddać chorych kwarantannie, zamykając ich w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym. Im dłużej ludzie pozostają w zamknięciu, tym mniej ludzcy się stają. Z czasem grupa odizolowanych mieszkańców stwarza własne społeczeństwo, rządzące się swoimi, okrutnymi prawami. Choroba, strach i izolacja wydobywają z nich to, co najgorsze. Czy w obliczu katastrofy człowiek może zachować godność osobistą i pozostać wierny wyznawanym wartościom? Portugalski pisarz skłania czytelnika do zastanowienia się, na czym tak właściwie polega człowieczeństwo.

Tematyka epidemii i chorób- co jeszcze warto przeczytać?

„Dżuma” i „Miasto ślepców” to najbardziej znane powieści, jeśli chodzi o tematykę tajemniczych epidemii i chorób- ale wcale nie jedyne! Jeśli już zapoznaliśmy się ze wspomnianymi pozycjami, a dalej mamy ochotę na zgłębianie tego niełatwego tematu możemy sięgnąć po inne, równie ciekawe lektury. „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Marcia Marqueza to kolejny klasyk, który warto choć raz w życiu przeczytać. Dużym zainteresowaniem wśród moli książkowych cieszy się również „Plaga” Grahama Mastertona, „Szczepionka śmierci” Kena McClure’a, czy też „Pandemia” A.G. Riddle’a.

Wielbiciele postapokaliptycznych klimatów i mrocznych historii zdecydowanie mają w czym wybierać! Warto jednak czytać te lektury z otwartym umysłem- poza dreszczykiem emocji, mogą pomóc nam lepiej zrozumieć obecne wydarzenia na świecie i przemyśleć swoją postawę wobec nich.

ZNI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *