Czym kierować się w wyborze ekipy remontowej? Jaki budżet należy uwzględnić przy remoncie mieszkania?

Nawet mały remont mieszkania może być wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli sam lokal od dawna nie był odnawiany, pracy będzie sporo. Wiele osób woli oddać mieszkanie w ręce fachowca, aby wszystkie prace zostały sprawnie wykonane. W ten sposób uzyskujemy pewność, że całe mieszkanie szybko zmieni swój wygląd, a wszelkie usterki zostaną usunięte. Zawsze pozostaje jednak pytanie: ile trzeba wydać na kompleksowy remont?

Fachowiec w swoim fachu

W Polsce zarejestrowanych są tysiące firm budowlanych. Jest też wielu fachowców, którzy bazują na umowach słownych i nie prowadzą działalności gospodarczej. Powierzając komuś mieszkanie do remontu, warto mieć pewność, że ta osoba ma odpowiednią wiedzę oraz uprawnienia do wykonywania prac, które chcemy zlecić. Choćby wymiana instalacji elektrycznej czy gazowej wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Dlatego pierwszym krokiem remontu mieszkania jest znalezienie fachowca, który spełnia nasze oczekiwania i będzie umieć wykonać prace, na jakie liczymy.

Czy trzeba mieć umowę z firmą budowlaną?

Choć sporo osób zawiera umowy słowne i po prostu umawia się z ekipą remontową na prace remontowe oraz wysokość płatności, to zawsze warto mieć umowę na piśmie. Umowy słowne są wciąż stosowane i są wiarygodne, jednak w wypadku jakichś problemów z usługą lub z płatnością nie zawsze są korzystne. Bez umowy nie zaczynajmy nawet remontu. Powinna zawierać szczegóły dotyczące usługi oraz płatności.  Może się jednak zdarzyć, że podczas prac wykryto usterki, które nie były wyszczególnione w umowie. I co wtedy? W takim wypadku można zawrzeć aneks do umowy oraz wprowadzić zmiany w kosztorysie. Niestety bardzo często po rozpoczęciu prac okazuje się, że coś jeszcze jest do zrobienia i zawsze trzeba pamiętać o tej możliwości.

Ile naprawdę kosztuje remont mieszkania?

Obecnie szacunkowo podaje się, że koszt remontu i materiałów budowlanych ze średniej półki to 2300 – 2700 złotych za metr kwadratowy. Jednak takie widełki są bardzo szacunkowe, ponieważ zbierają i uśredniają koszt remontu wszystkich pomieszczeń. Najdroższy będzie remont kuchni i łazienki. Zwłaszcza jeśli trzeba wymienić instalacje albo zmienić ich położenie. Ponadto samo skuwanie już położonych płytek ceramicznych na ścianach i podłogach generuje nam dodatkowy koszt. Czasami można położyć płytki na już istniejące wykończenie. Dlatego położenie nowych kafli może mieć dwa razy wyższą cenę w niektórych obiektach, albo o połowę niższą. Również samo malowanie pomieszczeń może mieć różny koszt, ponieważ odmienne są ceny materiałów użytych do malowania. Taśmy malarskie, pędzle, wałki i farba mogą generować różnice na poziomie kilkuset złotych w jednym tylko pomieszczeniu. Dobrze jest więc bazować na kosztorysie od konkretnej firmy remontowej, którą chcemy zatrudnić. A jednocześnie powinniśmy mieć 10% tej kwoty jako zapas na niespodziewane naprawy.

Ile zatem kosztuje remont mieszkania? To zależy od jego wielkości, ilości prac, ale i standardu wykończenia, jaki nas interesuje. Najważniejsze jest jednak, aby wybrać firmę remontową, która ma narzędzia i wiedzę odpowiednią do przeprowadzanie prac, które w tym mieszkaniu będą potrzebne. A także elastycznie dysponować środkami na remont. Wtedy, możemy mieć pewność, że mieszkanie po odnowieniu będzie idealne.

NMI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *