Czym jest żywność funkcjonalna?

Żywność funkcjonalna to szczególny rodzaj pożywienia mającego wyjątkowo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Na pozór są to zupełnie zwyczajne produkty, jednak wzbogacenie ich o dodatkowe substancje odżywcze czyni ich spożywanie wyjątkowo korzystnym dla zdrowia. Do tej kategorii należą również pokarmy, które są naturalnie bogate w cenne substancje. Żywność tego typu jest zazwyczaj kierowana do konkretnej grupy odbiorców i w sposób udowodniony naukowo poprawia konkretne funkcje organizmu. Jej spożywanie jest więc wspaniałym sposobem na polepszenie stanu zdrowia i kondycji poszczególnych narządów.

Jakie są najważniejsze rodzaje żywności funkcjonalnej?

Niewątpliwą zaletą tej żywności jest to, iż w skuteczny sposób odpowiada ona na indywidualne potrzeby ludzkiego ciała. Na rynku dostępne są zatem pokarmy dedykowane dla seniorów, sportowców, kobiet w ciąży, niemowląt, osób narażonych na schorzenia układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory, a także dla ludzi zmagających się ze stresem i intensywnie pracujących umysłowo. Spożywanie ich pomaga poprawić stan zdrowia i samopoczucie człowieka oraz wpływa pozytywnie na poszczególne funkcje organizmu. Środki spożywcze o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym mogą być wzbogacane o zwiększoną ilość takich substancji, jak sterole, żywe kultury bakterii probiotycznych, kwasy tłuszczowe omega-3 czy błonnik. Z kolei w innych produktach ilość pewnych składników może być zmniejszona, co również ma za zadanie wywołać pozytywny wpływ na zdrowie. Dotyczy to przede wszystkim żywności z obniżoną ilością sodu, cholesterolu, a także pozbawionej laktozy, glutenu czy pszenicy.

Przykłady produktów o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym

Po żywność funkcjonalną mogą sięgać zarówno osoby posiadające specjalne potrzeby, jak i ludzie na standardowej diecie. Najpopularniejsze przykłady takiej żywności to margaryny z dodatkiem witamin, kwasów omega-3 i steroli roślinnych, płatki śniadaniowe z kwasem foliowym oraz innymi witaminami i minerałami, jogurty wzbogacone o żywe kultury bakterii, a także kaszki dla dzieci z dodatkiem żelaza. Do tej kategorii zalicza się również mleko bez laktozy, sól o obniżonej zawartości sodu oraz produkty bezglutenowe. Pokarmy należące do żywności funkcjonalnej są czymś więcej niż tylko jedzeniem. Oprócz oczywistej wartości odżywczej mają również właściwości wspierające profilaktykę i leczenie różnych chorób, a także pomagają zahamować procesy starzenia. Przykładem jest sięganie po margaryny ze sterolami roślinnymi przez osoby zagrożone chorobami serca lub spożywanie jogurtów z bakteriami probiotycznymi przez ludzi cierpiących na zaburzenia mikroflory jelitowej.

Produkcja i rozpowszechnianie żywności funkcjonalnej to szansa dla wielu osób na poprawę stanu zdrowia i ograniczenie zachorowań na schorzenia cywilizacyjne. Coraz powszechniejszy dostęp do tego rodzaju produktów i rosnące nimi zainteresowanie świadczą o tym, że pokarmy o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym są niezwykle potrzebne i spełniają swoją rolę odżywczą oraz wzmacniającą i leczniczą.

ADE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *